Tatvan'da İlginç Bir Seçim Olacak

Bitlis 28 Mart 2019 17:12
Videoyu Aç Tatvan'da İlginç Bir Seçim Olacak
A
a

Öncelikle 31 Mart Mahalli idareler seçimine saatlerin kaldığını hatırlatıyor, yorucu bir seçim sürecininin de sonuna yaklaştığımızın müjdesiyle yazıma başlıyorum.

 Mahalli İdareler Seçimleri belediye başkanımızı, il ve belediye meclis üyelerimizi hatta muhtarlarımızı seçtiğimiz ve gelecek 5 yılımıza karar verdiğimiz seçimlerdir. Bu seçimlerde genellikle partilerden ziyade isimleri destekler ve kararımızı da bu yönde veririz.
Bildiğiniz üzere bu seçimler diğer seçimlerden farklı olarak daha sessiz  geçerken, adayları ve partileri de korkutmuyor değil. Çünkü ortadaki sessizliğin fırtına öncesi sessizliğe benzerliği, adayların ve partilerin tedirginliğini haklı çıkarıyor.
Siyasetle yakinen ilgilen bir ilçe sakini olarak yaptım gözlemlemelere göre belediye başkanlığı için A partisine oy veren vatandaşlarımız, İl Genel Meclis Üyesi Adayları için B,C ya da D partisine oy verecekler. Yani bu demek oluyor ki? Belediye seçiminin kazanan partisi aynı başarıyı İl Meclisi için elde edemeyebilecek.

Genel olarak yaptığım araştırmalara göre özellikle Tatvan ilçesinde belediye başkanlığı seçimi için AK Parti ile HDP arasında kıyasıya bir yarış halindeyken, yarışın sürpriz partisinin MHP olacağı açık açık görülüyor.  MHP’nin Tatvan tarihinde bugüne kadar ki en fazla oyu alacağını düşündüğüm Belediye Başkanlığı seçiminde, halk tarafından büyük oranda kabul gören  MHP İl Genel Meclisi Üyesi Adayı Tekin Uçak’ı da zafere ulaşacak isimlerden biri olarak gördüğümü belirtmek isterim.
İnsanlarımız artık futbol takımı tutar gibi partilerini tutmayarak, yerel seçimlerin parti meselesini olmadığını açık açık ortaya koyacak diye düşünüyorum. Haksızlar mı? Kesinlikle hayır! Çünkü bugüne kadar yaşadığımız durumlardan  da biliyoruz ki siyasi parti kimlikleriyle bir yerlere gelenlerin değil hizmet aşkıyla göreve talip olanların memlekete faydası olmuştur.
 
Bazen televizyon kanallarına, gazetelere demeç veren adayların “Seçilirsem parti rozetimi çıkarıp, hizmet rozetimi takacağım” kelimesini takdir ediyorum. Gerçekten seçilirler ve sözlerinde dururlarsa tüm ülkeye örnek olacak bir tutum sergilemiş olacaklar. Halkımızın siyasete değil hizmete ihtiyacı olduğunu bilerek hareket eden muhtarlarımız bile mahallelerimiz kalkınmasında büyük rol oynayacaklardır.
 
 
Yazıma eski Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Theodore Roosevelt’ın “Bir oy tüfeğe benzer, işlevselliği kullanıcının karakterine bağlıdır.”  sözü ile son verirken yapılacak olan seçimin başta ilçemiz olmak üzere tüm ülkemizde hayırlara vesile olmasını diliyor, kimsenin kırılıp incinmediği ve en önemlisi yanılmadığı bir seçim olmasını temenni ediyorum.

 
Kaynak : Zaza
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat